Een hoogspanningscabine is verplicht zodra je meer dan 250 kVA aansluitvermogen vraagt: dan sluit Fluvius je altijd aan op het hoogspanningsnet. Tussen 25 en 250 kVA beslist de netbeheerder. Hoogspanning betekent een eigen klantcabine, keuringen, jaarlijkse controlebezoeken en een doorlooptijd die je niet zelf in de hand hebt. Heb je structureel veel vermogen nodig, dan is dat de juiste weg. Komen de extra pieken maar enkele kwartieren per dag voor, dan houdt een bedrijfsbatterij op je bestaande laagspanningsaansluiting je onder de grens. Die weg is vaak sneller. Het antwoord zit in je gemeten kwartierwaarden.
Wanneer is een hoogspanningscabine nodig?
Het gevraagde aansluitvermogen bepaalt het net. In het tariefblad Klantvragen 2026 van Fluvius staat de regel zo:
| Gevraagd vermogen | Aansluiting |
|---|---|
| Minder dan 25 kVA | Altijd laagspanning |
| 25 kVA tot 250 kVA | Laagspanning of hoogspanning, volgens beslissing van de netbeheerder |
| Meer dan 250 kVA | Altijd hoogspanning, met eigen klantcabine |
In de volksmond heet dat een hoogspanningscabine, technisch een middenspanningscabine: de tarieflijsten van Fluvius onderscheiden het 1-26 kV-net en het 26-36 kV-net. Fluvius spreekt zelf van een klantcabine op het hoogspanningsdistributienet.
Een tussenvorm, de aansluiting op een distributiecabine van de netbeheerder, is geen optie meer voor nieuwe klanten. Volgens hetzelfde tariefblad geldt ze enkel nog voor bestaande klanten die dat tarief al genoten.
Wie net boven een grens uitkomt, moet dus weten: moet mijn aansluitvermogen echt omhoog, of alleen mijn piekvermogen gedurende korte tijd? Voor dat tweede bestaat een ander antwoord: een bedrijfsbatterij die de piek levert vanuit opgeslagen energie.
Wat houdt een hoogspanningscabine in?
De aansluitgids van Fluvius beschrijft de verdeling duidelijk. Je zorgt zelf voor de levering en plaatsing van de klantcabine, Fluvius voor de meters en de aansluiting. Concreet:
- Ontwerp volgens Synergrid C2/112 en de aanvullende voorschriften van Fluvius, plus het studiedocument dat Fluvius voor je aansluiting opmaakt.
- Telebeheer. Voor aanvragen vanaf 1 januari 2022 is telebeheer op gemotoriseerde luscellen verplicht.
- Eendraadschema en inplantingsplan bezorg je uiterlijk 16 weken voor de aansluitdatum.
- Meterkast. Voor aanvragen vanaf 1 januari 2025 levert Fluvius die niet meer; je voorziet ze zelf.
- Graafwerk op privéterrein, met drie PVC-wachtbuizen van minstens 250 mm diameter.
- Toegang. Fluvius moet 7 dagen op 7, 24 uur op 24 veilig bij de meter kunnen.
- Asbestinventaris wanneer je de cabine in een bestaand gebouw plaatst of een oude cabine vervangt.
- Dubbele keuring door een erkend keuringsorganisme: conformiteit met het AREI en met C2/112.
De uitvoeringstermijn staat op de offerte van Fluvius. Voeg daar de tijd voor ontwerp, levering van de schakelapparatuur, bouw en keuring aan toe, en eventueel een omgevingsvergunning. Wie in een zone met verwachte netcongestie zit, kan bovendien een flexibele aansluiting aangeboden krijgen in plaats van een klassieke. Krijg je een flexibele aansluiting of een weigering? Dan lees je in ons artikel over een zwaardere aansluiting die geweigerd of uitgesteld wordt welke opties je hebt.
Van aanvraag tot werkende cabine
Welke verplichtingen heb je na de ingebruikname?
Een cabine is geen eenmalige investering maar een installatie die je exploiteert. Het AREI Boek 2 (installaties op hoogspanning) legt onder meer op:
- Jaarlijkse controlebezoeken door een erkend organisme, na de gelijkvormigheidscontrole. De installatie moet tijdens dat bezoek buiten spanning gesteld kunnen worden. Plan dus jaarlijks een stilstand in.
- Beperkte toegang. Het AREI voorziet ruimtes van de elektrische dienst die enkel toegankelijk zijn voor gewaarschuwde (BA4) of vakbekwame (BA5) personen.
Daarnaast verwacht de FOD Werkgelegenheid van de werkgever een risicoanalyse per elektrische installatie, een dossier met schema’s, plannen en keuringsverslagen, en opleiding van de medewerkers. Ter vergelijking: laagspanningsinstallaties worden om de vijf jaar gecontroleerd.
Wat kost een hoogspanningscabine, en welk deel van de prijs ligt vast?
Voor de cabine zelf (behuizing, schakelcellen, transformator, laagspanningsbord) bestaat geen vaste prijs; die hangt af van vermogen, uitvoering, ligging en graafwerk. Wat wel vastligt, is het deel van Fluvius. Uit het tariefblad 2026 voor klanten op het 1-26 kV-net (exclusief btw):
| Onderdeel (Fluvius, 2026) | Tarief excl. btw |
|---|---|
| Aansluiting op het hoogspanningsnet | 6.723,73 euro per aansluiting |
| Vermogenrecht | 21,77 euro per kVA, minimum 100 kVA |
| Plaatsen grootverbruiksmeetinrichting | 1.053,96 euro |
| Kast voor telecontrole (met gemotoriseerde cellen) | 1.488,45 euro |
| Detailstudie (56 tot 1.000 kVA), ook te betalen als je de offerte weigert | 493,90 euro |
| Extra lengte netuitbreiding boven 400 m (netversterking enkel boven 1.000 kVA) | 105,21 euro per meter |
Niet inbegrepen volgens Fluvius: de keuring van de klantcabine, de indienststelling van je eigen installatie en herstel van speciale bestrating op privéterrein.
Ook de periodieke nettarieven veranderen. Neem de tarieflijst 2026 van Fluvius Antwerpen. Een klant op het 1-26 kV-net betaalt er voor zijn toegangsvermogen, ongeveer 33,66 euro per kVA per jaar. Daarbovenop betaalt hij voor zijn maandpiek, ongeveer 54,30 euro per kW per jaar. Bij overschrijding van het toegangsvermogen geldt een apart tarief. Het kWh-tarief voor openbaredienstverplichtingen ligt er onder 0,004 euro per kWh, tegenover ongeveer 0,0255 euro per kWh op het laagspanningsnet. Met die lagere nettarieven raden leveranciers een cabine aan bij een groot jaarverbruik. ENGIE noemt een jaarverbruik boven 150 MWh op laagspanning als punt om het te overwegen.
Heeft een metaalbedrijf met 400 kVA een cabine of een batterij nodig?
Illustratieve cijfers, geen klantcase.
Een metaalbewerker heeft een laagspanningsaansluiting van 160 kVA. Een nieuwe lasersnijder en laadpalen voor de bedrijfswagens brengen de aanvraag op 400 kVA, dus hoogspanning.
Optie A: hoogspanningscabine. Het Fluvius-deel voor een nieuwe aansluiting van 400 kVA, indicatief volgens het tariefblad:
| Onderdeel | Bedrag excl. btw |
|---|---|
| Aansluiting | 6.723,73 euro |
| Vermogenrecht 400 kVA x 21,77 euro | 8.708,00 euro |
| Meetinrichting | 1.053,96 euro |
| Kast voor telecontrole | 1.488,45 euro |
| Detailstudie | 493,90 euro |
| Subtotaal Fluvius | 18.468,04 euro |
Daarbovenop komen de cabine zelf, de keuringen, het graafwerk, de jaarlijkse controlebezoeken en het personeel met BA4/BA5-bevoegdheid. Je eigen offerte van Fluvius kan afwijken.
Optie B: batterij op de bestaande aansluiting. De kwartierwaarden van het voorbije jaar tonen:
- Hoogste kwartierpiek vandaag: 140 kW. Verbruik buiten de pieken: rond 100 kW.
- Met de nieuwe verbruikers: pieken tot 260 kW, gedurende zes kwartieren (1,5 uur) per dag.
- Veilige grens op de bestaande aansluiting: 150 kW.
| Parameter | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Vermogenstekort | 260 kW min 150 kW | 110 kW |
| Energie per dag | 110 kW x 1,5 uur | 165 kWh |
| Capaciteit met marge (ca. 25 %) | 165 kWh x 1,25 | ca. 210 kWh |
| Omvormervermogen met reserve | 110 kW plus marge | ca. 130 kW |
| Herladen | 150 kW min 100 kW = 50 kW ruimte | ca. 3,3 uur |
Is er na de piek geen 3,3 uur ruimte om te herladen, of duurt de piek de hele dag? Dan werkt optie B niet en is de cabine de juiste keuze. Past het wel, dan blijft het bedrijf op laagspanning. De batterij moet wel gemeld worden bij Fluvius, en omdat de omvormer boven 25 kVA zit, volgt een netstudie. Reken dat mee in de planning.
Optie B in het voorbeeld
Wil je het even doorpraten met een expert? Bel ons of stuur een bericht.
Hoe kies je tussen een hoogspanningscabine en een batterij?
| Criterium | Hoogspanningscabine | Batterij op bestaande aansluiting |
|---|---|---|
| Profiel | Structureel hoog verbruik, lange pieken | Korte, voorspelbare pieken |
| Afhankelijk van netcapaciteit | Ja | Nee voor het basisvermogen, wel melding of netstudie |
| Wat je zelf bouwt | Klantcabine, schakelcellen, transformator | Batterij, omvormer, energiemeter en sturing (bv. Victron GX met ESS) |
| Keuring | AREI en C2/112, daarna jaarlijks | AREI, zoals elke laagspanningsinstallatie |
| Toegang en personeel | Enkel BA4/BA5 | Geen hoogspanningsruimte |
| Nettarieven | Lager kWh-tarief voor openbaredienstverplichtingen, betaling op toegangsvermogen en maandpiek | Laagspanningstarieven, lagere maandpiek dankzij peak shaving |
| Extra waarde | Ruimte voor groei | Noodstroom en off-grid werking mogelijk |
| Later meer vermogen | Nieuwe aanvraag bij Fluvius | Modulair uit te breiden, bij ons tot 1 MW |
Twee vragen helpen om te kiezen. Hoeveel uur per dag zit je boven de grens? En wat gebeurt er met je productie als het net wegvalt? Een cabine lost het eerste op, niet het tweede. Een batterijsysteem met off-grid capaciteit neemt de voeding over bij een stroompanne. Dat onderscheidt een echt systeem van een opslagbak.
De sturing zit in de systeemcontroller. In een Victron-installatie bewaakt de GX-controller met de peak shaving-functie van ESS de stroom aan de energiemeter. De batterij springt bij zodra de ingestelde grens in gevaar komt.
Kan een batterij een cabine volledig vervangen?
Soms, samen met een generator. Het vlasverwerkingsbedrijf in Wielsbeke zou voor werking op het openbare net een grote cabine op middenspanning nodig hebben. Het bedrijf start zijn zware machine met een generator die blijft draaien tijdens het werk. Die generator laadt ook een batterij van 30,8 kWh met 3 x 8 kVA laadvermogen, die de rest van de dag de elektriciteit levert.
Groei je naar enkele honderden kVA, dan kan een combinatie interessanter zijn. Een batterij maakt de uitbreiding nu mogelijk, terwijl je de cabine plant voor later. Leveringszekerheid is een engineeringvraag, geen productaankoop. Heb je al een eigen cabine en is de transformator te klein geworden? Lees dan of je een nieuwe transformator nodig hebt of een batterij erachter.
Veelgestelde vragen
Vanaf hoeveel kVA heb ik een hoogspanningscabine nodig?
Volgens het tariefblad 2026 van Fluvius word je boven 250 kVA altijd op hoogspanning aangesloten. Onder 25 kVA is het altijd laagspanning. Daartussen beslist de netbeheerder. Vraag je situatie daarom tijdig op bij Fluvius voordat je investeringen vastlegt die van het extra vermogen afhangen.
Wat is het verschil tussen een hoogspanningscabine en een middenspanningscabine?
In de praktijk gaat het om hetzelfde. Het Vlaamse distributienet waarop een bedrijf met een klantcabine aansluit, werkt tussen 1 kV en 36 kV. Technisch is dat middenspanning, maar Fluvius en het AREI spreken van hoogspanning. De transformator in de cabine zet die spanning om naar laagspanning voor je installatie. Lees ook wat het voor je bedrijf verandert of je op laagspanning of hoogspanning zit.
Hoe vaak moet een hoogspanningscabine gekeurd worden?
Na de gelijkvormigheidscontrole schrijft het AREI Boek 2 jaarlijkse controlebezoeken voor door een erkend organisme. De installatie moet daarbij buiten spanning gesteld kunnen worden. Bij een nieuwe aansluiting vraagt Fluvius bovendien een keuring van de conformiteit met Synergrid C2/112. Laagspanningsinstallaties worden daarentegen om de vijf jaar gecontroleerd.
Wat houdt de studie voor een middenspanningscabine in?
Voor een vermogen vanaf 25 kVA voert Fluvius eerst een detailstudie uit voordat het een offerte opmaakt. Voor een vermogen tussen 56 en 1.000 kVA kost die studie in 2026 493,90 euro exclusief btw. Je betaalt ze ook als je de offerte niet aanvaardt (tariefblad Klantvragen 2026). Op basis daarvan maakt Fluvius het studiedocument voor je aansluiting, waarop het ontwerp van je cabine volgens Synergrid C2/112 steunt. Overweeg je een batterij als alternatief, laat dat dan onderzoeken voordat de studie vertrekt.
Staat een elektriciteitscabine op mijn eigendom?
Ja. Bij een aansluiting op hoogspanning plaats je de klantcabine zelf, op je eigen terrein, en exploiteer je ze als je eigen installatie. Jij zorgt voor levering, plaatsing en het graafwerk op privéterrein; Fluvius zorgt voor de meters en de aansluiting. Fluvius moet 7 dagen op 7, 24 uur op 24 veilig bij de meter kunnen. De keuring van de klantcabine en de jaarlijkse controlebezoeken zijn voor jouw rekening.
Wat is de prijs van een hoogspanningscabine?
Voor de cabine zelf bestaat geen vaste prijs: vermogen, uitvoering, ligging en graafwerk bepalen de kost. Het Fluvius-deel ligt wel vast. In 2026 betaal je op het 1-26 kV-net onder meer 6.723,73 euro voor de aansluiting, exclusief btw. Daarbij komt 21,77 euro per kVA vermogenrecht (minimum 100 kVA). Keuring en indienststelling komen daar nog bij.
Moet ik een bedrijfsbatterij melden bij Fluvius?
Ja. Sinds 1 januari 2017 moet je de plaatsing van een opslagsysteem melden. Kleinere installaties meld je via Mijn Fluvius. Boven 25 kVA omvormervermogen op een driefasige aansluiting volgt een netstudie. De installatie heeft ook een AREI-keuring door een erkend organisme nodig.
Laat je kwartierdata spreken
Of je een hoogspanningscabine nodig hebt of een batterij die je onder de grens houdt, volgt uit je verbruiksprofiel. We analyseren je kwartierwaarden, rekenen beide opties door en installeren het systeem, met off-grid capaciteit waar leveringszekerheid telt.
Bronnen
- fluvius.be/sites/fluvius/files/2020-12/aansluittarieven-elektriciteit-fluvius.pdf
- fluvius.be/sites/fluvius/files/2022-07/aansluitgids-elektriciteit-hoogspanning-afname.pdf
- fluvius.be/nl/hoogvermogen
- assets.vlaamsenutsregulator.be/2025-11/FA%20-%202026%20-%20ELEK.pdf
- economie.fgov.be/sites/default/files/Files/Publications/files/AREI-Bijlage-Boek-2-installa
- werk.belgie.be/nl/themas/welzijn-op-het-werk/arbeidsplaatsen/elektrische-installaties-en-a
- fluvius.be/nl/groene-energie/thuisbatterij/opslagsysteem-aanmelden
- fluvius.be/nl/aansluitingen/netcongestie
- business.engie.be/nl/blog/safe-and-reliable-installations/bespaar-fors-op-uw-energiefactuu
- youpower.be/nl/producten/bedrijfsbatterijen
- victronenergy.com/blog/2024/03/19/venus-os-v3-30-peak-shaving-for-ess/
- youpower.be/nl/referenties/off-grid-systemen/97-semi-off-grid-in-een-vlasverwerkingsbedrij